W dniach 21-25 listopada 2016r. gościła w Polsce delegacja rosyjskich przedsiębiorców i przedstawicieli władz lokalnych z Obwodu Czelabińskiego. Celem ich pobytu było Mazowsze Północne. Spotkali się z przedsiębiorcami i władzami lokalnymi z powiatów: gostynińskiego, płockiego, płońskiego, sierpeckiego. 


W skład delegaci rosyjskiej wchodzili: 

  • Michaił Molokow (Miasto Iżewsk) – Posel Rady miejskiej miasta Iżewsk, Prezes Chusovskiego Zakladu naprawy rur (ООО «Чусовской Завод по Восстановлению Труб»). Cel uczestnictwa w misji gospodarczej: poszukiwanie polskiego partnera handlowego zainteresowanego podjęciem współpracy w dziedzinie zakupów matali żelaznych i nieżelaznych, zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami w dziedzinie rozwój miast, urbanistyka, usługi komunalne, ekologia. 
  •  Rafkat Sultanow (Miasto Satka) – Prezes firmy „Remmontaz Serwis” Sp. z o.o. Cel uczestnictwa w misji gospodarczej: zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami działanie kompleksów mieszkalnych, eksploatacja kotłów gazowych, ogrzewanie. 
  •  Paweł Baranow (Miasto Satka) – Zastępca szefa okręgu Satketskiego obwodu Czelabińskiego. Cel uczestnictwa w misji gospodarczej: partnerstwo miast, urbanistyka, usługi komunalne, ekologia. 
  •  P. Sayarow (Miasto Satka) – Zastępca dyrektora Satketskiego szpitala okręgowego. Cel uczestnictwa w misji gospodarczej: wymiana doświadczeń w zakresie dzielności medycznej, rehabilitacja, organizacja procesów w szpitalu. 
  •  Sapegina Swetlana (Miasto Zlatoust) - Prezes firmy „January” (Styczeń). Cel uczestnictwa w misji gospodarczej: nawiązywanie kontaktów z dostawcami i producentami sprzętu do przetwórstwa mięsa i półproduktów. 
  •  Andrej Worobiow - (Miasto Czelabińsk) – Koordynator misji gospodarczej, Szef Czelabinskiego oddziału gazety Komsomolskaja Prawda. 
  •  Denis Belajev, doradca Przedstawiciela Handlowego Federacji Rosyjskiej w Rzeczpospolitej Polskiej. 

Na Mazowszu gościła ich i zorganizowała im pobyt Spółdzielnia Socjalna Wielu Branż „KOOPERACJA”. Agencja Informacji „KOOPERACJA” prezentuje serwis fotograficzny z pobytu Rosjan na Mazowszu Północnym. 

Cel naszej podróży? Chcemy nawiązać współpracę ekonomiczną z polskimi sąsiadami i po prostu się zaprzyjaźnić – tłumaczyli Rosjanie, którzy we wtorek, 22 listopada, odwiedzili Starostwo Powiatowe w Płocku. 

Kilkuosobową grupę gości serdecznie przywitali Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz p.o. Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Karolina Koper

Wizytę delegacji rosyjskiej, na prośbę Przedstawiciela Handlowego Federacji Rosyjskiej, zorganizowała Spółdzielnia Socjalna Wielu Branż „Kooperacja” z Drobina. Jej Prezes, Lech Wiśniewski, towarzyszył gościom z Rosji w spotkaniu z władzami Powiatu Płockiego. – Przyjechali do nas zza Uralu – poinformował, po czym oddał głos koordynatorowi misji gospodarczej, którym jest Andrej Worobiow. 

Koordynator poinformował, że to już czwarta tego typu misja do Polski w ciągu ostatnich trzech lat. Rosjanie byli już m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Siedlcach, Sandomierzu. – Możemy zatem powiedzieć, że Polskę już dobrze znamy, ale cały czas chcemy zacieśniać tę współpracę – stwierdził Worobiow. Dlaczego teraz wybrali Płock? Odpowiedź jest prosta: byli w różnych miastach, nawet tych nieodległych, a w Płocku ani razu. 

Wśród delegatów znaleźli się jeszcze przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Każdego z nich najbardziej interesowała wiedza z własnego obszaru działania – jedna osoba pytała o medycynę, inna o budownictwo mieszkalne, jeszcze inna o przemysł spożywczy. Wszyscy chcieli też poznać strukturę władzy w Polsce, pytali szczegółowo o zadania powiatu. 

Starosta Mariusz Bieniek zaczął od tego, że jest mu bardzo miło gościć delegację z Rosji na Ziemi Płockiej. – Jesteśmy obszarem, który skupia i przedsiębiorczość, i dobrze rozwinięte rolnictwo, a także turystykę – tłumaczył Starosta. Dodawał, że w skład Powiatu Płockiego wchodzi 15 gmin, a w centrum leży Płock – lider całego regionu. 

- Wiele naszych produktów, pochodzących z rolnictwa, trafia na rynek rosyjski, więc nie trzeba nas przekonywać do dobrej współpracy między państwami – uśmiechał się Mariusz Bieniek. – Rozumiemy jednak poszukiwanie partnerów, ponieważ my również nieustannie ich szukamy. 

Goście z Rosji zaprosili do siebie z rewizytą przedstawicieli Powiatu Płockiego, wszyscy wymienili się kontaktami i zrobili pamiątkowe zdjęcia. Na koniec delegaci otrzymali upominki związane z Ziemią Płocką.


W dniu 23 listopada delegacja rosyjska była gościem władz Powiatu Płońskiego oraz spotkali się z członkami Płońskiej Izby Gospodarczej.


Spotkanie delegacji z obwodu Czelabińskiego w Starostwie Gostynińskim z władzami powiatu.